Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
11.07.2018

Na GPW trwa przecena. Od „szczytu” z końca stycznia WIG20 przecenił się już niemal 20%, a małe i średnie spółki – wg grupujących je 2 indeksów – niewiele mniej. Należy przy tym zaznaczyć, że jedna tylko spółka (CD Projekt) zyskała w tym czasie aż ok 50%, w pojedynkę dodając do wyniku całego indeksu WIG20 ok 2,5 pp. Bez niej indeks blue chipów znalazłby się na jeszcze niższym poziomie - licząc od wspomnianego „szczytu” zwrot wyniósłby przy takiej kalkulacji ok -23%. W każdym razie spadki w tym roku notowały wszystkie (poza producentami gier) segmenty rynku, czy to ze względu na branżę, czy wielkość spółki. Przywoływany już we wcześniejszych komentarzach indeks cenowy dla rynku głównego (którego kalkulacja ignoruje kapitalizację poszczególnych spółek – jest to więc dobry wskaźnik sentymentu panującego na rynku), spadł w tym czasie o ok. 18%.

Komentarz rynkowy EQUES

Pobierz komentarz
05.06.2018

Spadkowa druga połowa maja. Ostatnie tygodnie to nie najlepszy okres dla uczestników rynków giełdowych w Europie. Zwiększające się od połowy maja ryzyko polityczne skutkowało spadkami największych indeksów w tej części świata. Biorąc pod uwagę perspektywę całego miesiąca WIG spadł o 4,4%, CAC – 2,2%, a DAX -0,1%. Uwagę inwestorów zwracały i prawdopodobnie dalej będą zwracać Włochy, kraj który od wyborów parlamentarnych na początku marca przez prawie trzy miesiące pozostawał bez uformowanego rządu.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
18.05.2018

Można odnieść wrażenie, że tak ważna instytucja, jaką jest Rada Polityki Pieniężnej (RPP) została już nieco zapomniana przez uczestników rynku. Na wczorajszym posiedzeniu Rada po raz kolejny pozostawiła stopy procentowej bez zmian na poziomie 1,5%. Nie oczekiwano innego rozstrzygnięcia. Co więcej, niektórzy członkowie RPP (np. Glapiński, Zubelewicz) zaczęli wydłużać horyzont, przez który widzieliby stabilny poziom stóp. Ostatnie wypowiedzi wskazują nawet na rok 2020, w którym ew. podwyżka dopiero może być rozważana.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj