Komentarze

Komentarz specjalny EQUES - wybory we Francji

19.04.2017

Już w najbliższą niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Trwająca wiele miesięcy kampania nie wyłoniła jednoznacznego faworyta. Poparcie dla czwórki najpoważniejszych kandydatów waha się w przedziale 19-23%. Weekend rozpoczniemy więc oczekując na wyniki wyborów, które z jednej strony są mało przewidywalne, a z drugiej mogą okazać się bardziej doniosłe w skutkach od czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii. Warto więc, naszym zdaniem, w oczekiwaniu na wyniki przyjrzeć się kandydatom, ich programom oraz rynkowym oczekiwaniom.

Bieżący komentarz rynkowy 145/2016

Pobierz komentarz
19.10.2016

CLINTON VS TRUMP. Od początku października można zaobserwować kilka mniej pozytywnych informacji dotyczących sytuacji w USA. Ubiegłotygodniowe środowe zapiski FED potwierdziły oczekiwania inwestorów dotyczące podwyżki stóp procentowych w grudniu. Z uwagi na umacniającego się dolara (indeks dolarowy najwyżej od 15 lat!) pozostaje pytanie jednak jaka będzie dalsza polityka FED-u i czy podwyżki stóp w następnym roku w ogóle będą miały miejsce. Oliwy do ognia dolewa rozpoczynający się w minionym tygodniu sezon wynikowy w USA, który już tradycyjnie otworzył Alcoa i od razu zaskoczył rynki negatywnie, w odpowiedzi S&P500 spadło we wtorek (11 października) o 1,2%. W następnych dniach publikowały natomiast czołowe amerykańskie banki: Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo. Kolejny kwartał z rzędu wyniki były gorsze niż przed rokiem, jednak lepsze niż oczekiwano.

Bieżący komentarz rynkowy 144/2016

13.10.2016

Minione 3 kwartały cechowała wyraźna słabość indeksu WIG20 nie tylko w porównaniu z małymi i średnimi spółkami, ale także z innymi rynkami wschodzącymi. Czy takie zachowanie poszczególnych rynków jest uzasadnione? Czy opisane tendencje mogą ulec odwróceniu?

Bieżący komentarz rynkowy 143/2016

Pobierz komentarz
29.09.2016

Ubiegłotygodniowa decyzja FED o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian okazała się zgodna z oczekiwaniami. Pomimo to pierwsza reakcja rynku była taka, jakby inwestorom na całym świecie wielki kamień spadł właśnie z serca. Niestety paliwo do wzrostów szybko się wyczerpało, a banki centralne wydają się mieć coraz mniej argumentów w zderzeniu z ekonomiczną rzeczywistością.

Bieżący komentarz rynkowy 142/2016

Pobierz komentarz
13.09.2016

UZASADNIONE SPADKI NAJWIĘKSZYCH SPÓŁEK. Ostatnie tygodnie na polskiej giełdzie można oceniać dwojako. Z jednej strony wyraźnie słabszy od pozostałych rynków wschodzących był indeks WIG20, który od połowy sierpnia przecenił się o ponad 6%. Z drugiej w wyraźnym trendzie wzrostowym znajdują się spółki z segmentów średnich i małych. Drugi największy indeks mWIG40 wzrósł w tym okresie o 2%, a sWIG80 o 0,5%. Co ważne, indeksy te wzrastały znacząco więcej jeszcze w pierwszym tygodniu września (mWIG nawet o 5%). Korekta notowań rozpoczęta 8 września trochę ten dobry obraz mid-capów zaburzyła, co nie zmieniło utrzymującej się względnej słabości „blue chips” wobec tych spółek.

Bieżący komentarz rynkowy 141/2016

Pobierz komentarz
18.08.2016

REKORDY ZA OCEANEM, ODBICIE W POLSCE Ostatnie dwa tygodnie na światowych rynkach stały pod znakiem wzrostów, a na tym tle wyróżniał się rynek amerykański, który podczas trwającego od 11 lipca sezonu wynikowego, notuje kolejne rekordy. Obecne maksimum wynosi 2193 pkt i zostało osiągnięte przez S&P500 15 sierpnia. Amerykańskie akcje wydają się już być stosunkowo drogie (prognozowane p/e’16 18,55x), jednak na takich poziomach cen nadal dochodzi do spektakularnych wzrostów największych spółek (m.in. Apple +14,5% od początku lipca, czy Google +13%), których „iskrą” są bardzo dobre wyniki za 2Q. Amerykańscy inwestorzy sprawiają wrażenie zupełnie obojętnych, nadciągającymi ryzykami, do których można zaliczyć: listopadowe wybory prezydenckie, implikacje po Brexit’cie, czy ewentualnym podnoszeniem stóp procentowych przez FED, a jak pokazuje obecny konsensus ankietowanych przez Bloomberga ekspertów, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w najbliższych miesiącach to nadal dość prawdopodobny scenariusz (22% we wrześniu i 23,7% w listopadzie).

Bieżący komentarz rynkowy 140/2016

Pobierz komentarz
09.08.2016

Pierwsza reakcja rynków finansowych na „Brexit” była taka, jakby świat miał się skończyć jeszcze tego samego dnia. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że była to okazja do kupna akcji. Indeks S&P500 potrzebował zaledwie nieco ponad 2 tygodni, aby odrobić straty i wspiąć się na historyczne maksimum. Rynki wschodzące (indeks MSCI EM) niemal równie szybko znalazły się na rocznych maksimach, a na ich tle niestety dość słabo prezentuje się giełda w Warszawie oraz europejskie rynki rozwinięte.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj