Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 123/2015

Pobierz komentarz
07.12.2015

Grudzień to statystycznie najlepszy miesiąc na giełdzie warszawskiej, ale przez ostatnie 2 lata rynek skutecznie opierał się tej dobrej tradycji i kto wie, czy właśnie na naszych oczach nie rodzi się nowa, znacznie gorsza. Słaby początek tegorocznego grudnia nie może napawać optymizmem, a w rolach głównych ponownie znaleźli się politycy i ich „radosna\" twórczość, dla której Mario Draghi mógł być tylko statystą

Bieżący komentarz rynkowy 122/2015

Pobierz komentarz
24.11.2015

Opublikowane w poniedziałek wskaźniki PMI za listopad sugerują, że gospodarka europejska może zanotować w IV kwartale najszybszy wzrost od ponad 4 lat. Tymczasem piątkowa wypowiedź Mario Draghiego sugeruje, że Europejski Bank Centralny (ECB) wciąż jest rozczarowany tempem wzrostu. Dla odmiany w Polsce nic nowego, czyli szara rzeczywistość i kolejne argumenty za unikaniem akcji polskich spółek, szczególnie tych największych.

Bieżący komentarz rynkowy 121/2015

Pobierz komentarz
17.11.2015

W komentarzu z początku października oceniliśmy prawdopodobieństwo osiągnięcia ważnego średnioterminowego minimum przez rynki akcji jako wysokie i oczekiwaliśmy trendu wzrostowego w kolejnych miesiącach. Scenariusz ten można by ocenić jako wciąż aktualny, ale dla większej pewności należałoby uzupełnić go o zastrzeżenie: „niekoniecznie dotyczy giełdy warszawskiej".

Bieżący komentarz rynkowy 120/2015

Pobierz komentarz
07.10.2015

Bardzo słaby piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy spowodował początkowo wyprzedaż niemal na całym świecie, ale chwilę później inwestorzy przystąpili do kupna przecenionych akcji. Rynek uświadomił sobie, że podwyżki stóp w USA stają się coraz bardziej nierealne albo wręcz rozpoczął grę pod kolejną rundę "luzowania ilościowego", która może okazać się nieunikniona, jeśli kolejne słabe dane potwierdzą spowolnienie amerykańskiej gospodarki.

Bieżący komentarz rynkowy 119/2015

Pobierz komentarz
29.09.2015

Światowe rynki akcji realizują scenariusz testowania sierpniowych minimów, jednak proces ten odbywa się znacznie szybciej i bardziej dynamicznie niż tego oczekiwaliśmy. Zamiast przedłużającego się „szurania" po dnie mamy kolejną wyprzedaż, która tym razem została zapoczątkowana przez aferę „Dieselgate".

Bieżący komentarz rynkowy 118/2015

Pobierz komentarz
22.09.2015

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście wrześniowe posiedzenie FED, które ku zaskoczeniu wielu nie przyniosło długo wyczekiwanej podwyżki stóp procentowych. Wręcz przeciwnie, jego wydźwięk był taki, że trudno ocenić, czy amerykański bank centralny jest bliżej rozpoczęcia procesu normalizacji stóp procentowych, czy raczej podjęcia decyzji o kolejnej stymulacji gospodarki.

Bieżący komentarz rynkowy 117/2015

Pobierz komentarz
08.09.2015

Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych przyczyniły się do narodzin nowego ekonomicznego pojęcia „Quantitative Tightening". Stanowi ono odwrotność „Quantitative Easing", czyli tzw. „ilościowego luzowania", które było jednym z podstawowych narzędzi FED w walce ze skutkami kryzysu finansowego z 2008 roku. Podobnej broni używa od kilku miesięcy ECB i kto wie, czy wkrótce nie sięgnie po nieco większy kaliber.

Bieżący komentarz rynkowy 116/2015

Pobierz komentarz
26.08.2015

Ostatnie dni przyniosły silne spadki cen akcji na całym świecie. W wielu przypadkach skala przeceny jest porównywalna do tej z okresu kulminacji kryzysu w strefie euro w 2011 roku. Główne indeksy europejskie w ciągu zaledwie kilku dni skasowały cały tegoroczny wzrost, a S&P500 znalazł się na najniższym poziomie od października 2014. Zewsząd pojawiają się pytania, co dalej? Czy to już bessa, czy tylko głębsza korekta?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj