09.11.2021

Komentarz rynkowy - listopad

Najważniejszym wydarzeniem października i początku bieżącego miesiąca były z całą pewnością dwie podwyżki stóp procentowych w Polsce, wraz z wypowiedziami Prezesa Glapińskiego, w których niestety nie znajdziemy „forward guidance”, czyli wskazówek co do przyszłych działań RPP. Oba czynniki przyczyniły się do dynamicznych wzrostów cen akcji spółek sektora finansowego. Indeks WIG-Banki wzrósł w październiku o 22,7%, co naturalnie pozytywnie wpłynęło na WIG20 (+4,1% w październiku), w którym udział sektora wynosi blisko 38%. Co ciekawe, indeks mWIG40 wzrósł w październiku aż o 8,6%. Roszady spółek wchodzących w skład WIG20 oraz wzrost udziału sektora technologicznego w indeksie (Allegro) w ostatnich kwartałach, doprowadziły do zmian wagi sektora bankowego w mWIG40 (Alior, mBank), która wynosi obecnie blisko 35%, a licząc spółkę Kruk (sektor wierzytelności) jest to ponad 42%. Może to być nieco zaskakujące, ale indeks mWIG40 daje obecnie lepszą ekspozycję na sektor bankowy, niż WIG20.

Amerykański S&P500 wzrósł w październiku o 6,9% i jak na razie to wrzesień pozostaje jedynym spadkowym miesiącem w 2021 roku. Początek listopada to kontynuacja wzrostów indeksu i jego kolejne rekordy (przebity poziom 4700 pkt). Ważnym wydarzeniem ostatnich dni są naszym zdaniem obiecujące wyniki badań nad tabletką przeciwko Covid19, nad którą pracuje koncern Pfizer. Przeprowadzone testy wskazują, że stosowanie doustnie zmniejsza o niemal 89% ryzyko ciężkiego przebiegu choroby czy nawet zgonu. Pfeizer planuje wyprodukować 180 tys. opakowań leku do końca roku i przynajmniej 50 mln do końca 2022.

Zmiany w RPP w styczniu poprawią komunikację z rynkiem?

Pod koniec stycznia Senat musi wybrać dwóch nowych przedstawicieli RPP. Rada składa się z 10 członków. Jej przewodniczącym jest prezes NBP, a po trzech członków wybiera Sejm, Senat i Prezydent. Doniesienia medialne wskazują byłego prezesa PKP Cargo J. Karnowskiego i byłego ministra finansów J. Rostowskiego jako potencjalnych kandydatów Senatu. Liczymy, że komunikacja Rady do inwestorów ulegnie poprawie. Obecnie RPP nie podaje tzw. "forward guidance", a jest to jedno z kluczowych narzędzi do sterowania oczekiwaniami rynkowymi, które z odpowiednim wyprzedzeniem informuje, jak zamierza w przyszłości kształtować się polityka pieniężna. Większa przewidywalność to niższa zmienność kształtu i nachylenia krzywej rentowności. Narzędzie jest stosowane m.in. przez FED, czy EBC. Polska nie jest jednak odosobnionym przypadkiem Czeski Bank Narodowy kilka dni temu podwyższył stopę procentową aż o 125 punktów (prognoza +50 pkt) do poziomu 2,75%, kompletnie przy tym zaskakując inwestorów. Jest to największa podwyżka od 24 lat. Główna stopa procentowa Czech jest obecnie najwyższa w Unii Europejskiej. Inflacja w kraju wyniosła we wrześniu 4,9%. Dla porównania w Polsce było to 5,9%, a w październiku 6,8% rdr.

Na co czekamy w najbliższym miesiącu?

  • Koronawirus – dane dotyczące dostępności szczepionek i tempa szczepień. Przebieg czwartej fali w Polsce, nowe doniesienia w sprawie leku Pfeizer.
  • Sezon wynikowy w Polsce zakończy się 30 listopada.
  • Najnowsze dane makroekonomiczne, rentowności obligacji w USA i Polsce.
  • Decyzje dot. stóp procentowych w USA (15 grudnia) oraz Polsce (posiedzenie RPP 8 grudnia).

Marek Olewiecki