Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 91/2015

Pobierz komentarz
20.01.2015

Decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) o zaprzestaniu obrony poziomu 1,20 EURCHF była ogromnym zaskoczeniem dla rynków finansowych. Nikt nie spodziewał się, że po ponad trzech latach funkcjonowania tej „linii Maginota", zostanie ona zlikwidowana bez żadnej wcześniejszej sugestii, czy jakiejkolwiek innej formy komunikacji SNB z rynkiem.

Bieżący komentarz rynkowy 90/2015

Pobierz komentarz
12.01.2015

Rok 2014 był w zasadzie lustrzanym odbiciem roku 2013, w którym niemal wszystko było na odwrót. Był to okres niezwykle trudny dla posiadaczy polskich akcji. Wprawdzie indeks WIG zanotował symboliczną dodatnią stopę zwrotu (niespełna 0,3%), jednak na akcjach małych i średnich spółek można było stracić niemałe pieniądze. Czy rok 2015 będzie bardziej sprzyjający dla giełdowych inwestorów?

Bieżący komentarz rynkowy 89/2014

Pobierz komentarz
19.12.2014

Najpierw Grecja potem Rosja, czyli grudniowy ambaras dobrze podsumowujący rok na giełdzie warszawskiej. Rok, którego wierny opis można zawrzeć w zaledwie trzech ogólnych prawach Murphy'ego. 1. Jeżeli coś może się nie udać, nie uda się na pewno. 2. Nie uda się nawet wtedy, gdy jednak nie powinno się nie udać. 3. Wszystko wali się na raz. Ważniejsze jednak jest to, co przed nami, a zatem co może nas czekać w związku z rosyjskim zamieszaniem?

Bieżący komentarz rynkowy 88/2014

Pobierz komentarz
15.12.2014

Drugi tydzień grudnia okazał się drugim najgorszym tegorocznym tygodniem na giełdzie warszawskiej. Indeks WIG zanotował spadek o 2,6%, ale i tak można uznać tą stratę za łagodny wymiar kary, ponieważ w tym samym czasie amerykański indeks S&P500 zanotował najgorszy tydzień od maja 2012 roku ze stratą sięgającą aż 3,5%. Pretekst do rozpoczęcia spadkowej korekty został odnaleziony przez rynek w informacjach napływających z Grecji.

Bieżący komentarz rynkowy 87/2014

Pobierz komentarz
08.12.2014

Zbliżający się koniec roku zwykle skłania do przemyśleń i wykorzystania różnych narzędzi statystycznych. Chociaż wyciąganie daleko posuniętych wniosków z takich danych bywa „karalne" – jak pokazał grudzień ubiegłego roku – to jednak zawsze można wpaść na coś interesującego. Tym razem szczególnie obiecująco wyglądają statystyki dla rynku amerykańskiego, sugerując silne wsparcie dla giełdy warszawskiej ze strony otoczenia zewnętrznego w 2015 roku.

Bieżący komentarz rynkowy 86/2014

Pobierz komentarz
02.12.2014

Święty Mikołaj właśnie przyniósł giełdowym inwestorom dwa niespodziewane prezenty. Pierwszy to skala negatywnej reakcji cen ropy naftowej na zgodną z oczekiwaniami rynku decyzję OPEC. Drugi, to PMI dla polskiego przemysłu, który po wzroście z 51,2 pkt. w październiku do 53,2 pkt. w listopadzie okazał się znacznie wyższy od najbardziej optymistycznych prognoz (52,0). Czy trzecim prezentem będzie grudniowy wzrost cen akcji na giełdzie warszawskiej?

Bieżący komentarz rynkowy 85/2014

Pobierz komentarz
24.11.2014

Rynki akcji na świecie zaczynają wyglądać coraz bardziej wzrostowo. W ślad za Wall Street, niezaprzeczalnym liderem wzrostów, podążają rynki w Europie Zachodniej, a decyzja PBoC w sprawie obniżki stóp procentowych w Chinach wybudziła z letargu także rynki wschodzące. W tyle pozostaje tylko giełda warszawska, głównie za sprawą urzędników z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, którzy postanowili wysłać pieniądze inwestorów z Warszawy nad Bosfor (wykres 1).

Bieżący komentarz rynkowy 84/2014

Pobierz komentarz
17.11.2014

Listopadowa decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie była zaskakująca dla rynku. Konsensus rynkowy przewidywał obniżkę o 25 bps, a część ekonomistów prognozowała cięcie stóp nawet o 50 bps. W tej sytuacji pojawiły się opinie o wzroście nieprzewidywalności RPP. Jednak niezależnie od tego, scenariusz kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych wciąż wydaje się bardzo prawdopodobny. Choć jest to otoczenie teoretycznie sprzyjające dla rynku akcji, to na impuls do wzrostu wciąż czekać musimy na ruch kapitału zagranicznego.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj