Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 84/2014

Pobierz komentarz
17.11.2014

Listopadowa decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie była zaskakująca dla rynku. Konsensus rynkowy przewidywał obniżkę o 25 bps, a część ekonomistów prognozowała cięcie stóp nawet o 50 bps. W tej sytuacji pojawiły się opinie o wzroście nieprzewidywalności RPP. Jednak niezależnie od tego, scenariusz kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych wciąż wydaje się bardzo prawdopodobny. Choć jest to otoczenie teoretycznie sprzyjające dla rynku akcji, to na impuls do wzrostu wciąż czekać musimy na ruch kapitału zagranicznego.

Bieżący komentarz rynkowy 83/2014

Pobierz komentarz
05.11.2014

Ostatnie dni przyniosły szczyptę nowej nadziei dla giełdowych inwestorów. Najpierw z odsieczą ruszył Bank of Japan z brawurą, o którą trudno posądzać jego „euroodpowiednika". Z kolei początek bieżącego tygodnia przyniósł miłą niespodziankę w postaci publikacji wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, która sugeruje, że polska gospodarka spowolnienie może mieć już za sobą.

Bieżący komentarz rynkowy 82/2014

Pobierz komentarz
27.10.2014

Od pewnego czasu mamy do czynienia z giełdowym światem różnych prędkości. Mocne zachowanie rynku w USA wsparte solidnym makro, bardzo słaba Europa ze stagnacją gospodarczą i wciąż niezdecydowanym bankiem centralnym w tle, a gdzieś pośrodku majaczy Polska, która niby chciałaby, ale nie może, bo Europa nie pozwala. Czy z tego giełdowego chaosu narodzi się jakiś trend?

Bieżący komentarz rynkowy 81/2014

Pobierz komentarz
20.10.2014

Spadkowa korekta na światowych rynkach akcji przeciąga się w czasie i zaczyna sięgać niepokojących rozmiarów. Mało użyteczne z punktu widzenia giełdowych inwestorów okazały się zarówno posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, jak i gołębi wydźwięk „minutek" FED-u. Nie pomogła także obniżka stóp procentowych przez RPP, ani wyraźnie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA. Skąd taka słabość rynków i jakie mogą być jej konsekwencje?

Bieżący komentarz rynkowy 80/2014

Pobierz komentarz
30.09.2014

Po wygaśnięciu wrześniowej serii kontraktów terminowych giełda warszawska poddała się spadkowej korekcie. Zbiegło się to w czasie z podobnymi ruchami cen akcji w USA i na Zachodzie Europy. Jak zwykle w takich momentach pojawia się pytanie, czy korekta nie przerodzi się w głębszy spadek? Wątpliwości mogą zostać rozwiane już w bieżącym tygodniu, a szczególnie ważny będzie najbliższy czwartek, kiedy odbędzie się prawdopodobnie przełomowe posiedzenie ECB.

Bieżący komentarz rynkowy 79/2014

Pobierz komentarz
23.09.2014

Wrzesień jest dotychczas niezwykle udanym miesiącem dla giełdowych inwestorów. Indeks WIG zyskał w tym czasie ponad 7%, a małe i średnie spółki wreszcie przełamały niemoc dotrzymując kroku tym największym. Tymczasem za oceanem rozgorzała dyskusja o rynkowych dywergencjach. Czy słabe zachowanie złota, ropy i amerykańskich „small capów" jest rzeczywiście złym prognostykiem dla rynków akcji?

Bieżący komentarz rynkowy 78/2014

Pobierz komentarz
15.09.2014

Coraz gorętszym tematem staje się ewentualne wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP. Z założenia cięcie stóp stanowi tzw. ekspansywną politykę banku centralnego, której celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego. Intuicja podpowiada, że to dobrze dla rynku akcji, a tymczasem w mediach najgłośniej mówi się o zagrożeniach. „Poszkodowanym" ma być największy sektor na giełdzie warszawskiej z udziałem w indeksie WIG sięgającym niemal 30%, zaś w WIG20 około 37,5%. Czy w związku z tym posiadacze akcji powinni obawiać się obniżki stóp?

Bieżący komentarz rynkowy 77/2014

Pobierz komentarz
08.09.2014

Po wielu miesiącach stagnacji i dryfowania bez wyraźnego trendu, krajowy rynek akcji prawdopodobnie wreszcie przełamał niemoc. Początek września przyniósł wybicie indeksu WIG w górę z formacji trójkąta, o której pisaliśmy w poprzednim komentarzu. Wszystko to przy solidnym wsparciu dobrych wiadomości z Ukrainy oraz wypowiedzi prezesów Marka Belki (NBP) i Mario Draghiego (ECB).

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj