Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 83/2014

Pobierz komentarz
05.11.2014

Ostatnie dni przyniosły szczyptę nowej nadziei dla giełdowych inwestorów. Najpierw z odsieczą ruszył Bank of Japan z brawurą, o którą trudno posądzać jego „euroodpowiednika". Z kolei początek bieżącego tygodnia przyniósł miłą niespodziankę w postaci publikacji wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, która sugeruje, że polska gospodarka spowolnienie może mieć już za sobą.

Bieżący komentarz rynkowy 82/2014

Pobierz komentarz
27.10.2014

Od pewnego czasu mamy do czynienia z giełdowym światem różnych prędkości. Mocne zachowanie rynku w USA wsparte solidnym makro, bardzo słaba Europa ze stagnacją gospodarczą i wciąż niezdecydowanym bankiem centralnym w tle, a gdzieś pośrodku majaczy Polska, która niby chciałaby, ale nie może, bo Europa nie pozwala. Czy z tego giełdowego chaosu narodzi się jakiś trend?

Bieżący komentarz rynkowy 81/2014

Pobierz komentarz
20.10.2014

Spadkowa korekta na światowych rynkach akcji przeciąga się w czasie i zaczyna sięgać niepokojących rozmiarów. Mało użyteczne z punktu widzenia giełdowych inwestorów okazały się zarówno posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, jak i gołębi wydźwięk „minutek" FED-u. Nie pomogła także obniżka stóp procentowych przez RPP, ani wyraźnie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA. Skąd taka słabość rynków i jakie mogą być jej konsekwencje?

Bieżący komentarz rynkowy 80/2014

Pobierz komentarz
30.09.2014

Po wygaśnięciu wrześniowej serii kontraktów terminowych giełda warszawska poddała się spadkowej korekcie. Zbiegło się to w czasie z podobnymi ruchami cen akcji w USA i na Zachodzie Europy. Jak zwykle w takich momentach pojawia się pytanie, czy korekta nie przerodzi się w głębszy spadek? Wątpliwości mogą zostać rozwiane już w bieżącym tygodniu, a szczególnie ważny będzie najbliższy czwartek, kiedy odbędzie się prawdopodobnie przełomowe posiedzenie ECB.

Bieżący komentarz rynkowy 79/2014

Pobierz komentarz
23.09.2014

Wrzesień jest dotychczas niezwykle udanym miesiącem dla giełdowych inwestorów. Indeks WIG zyskał w tym czasie ponad 7%, a małe i średnie spółki wreszcie przełamały niemoc dotrzymując kroku tym największym. Tymczasem za oceanem rozgorzała dyskusja o rynkowych dywergencjach. Czy słabe zachowanie złota, ropy i amerykańskich „small capów" jest rzeczywiście złym prognostykiem dla rynków akcji?

Bieżący komentarz rynkowy 78/2014

Pobierz komentarz
15.09.2014

Coraz gorętszym tematem staje się ewentualne wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych przez RPP. Z założenia cięcie stóp stanowi tzw. ekspansywną politykę banku centralnego, której celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego. Intuicja podpowiada, że to dobrze dla rynku akcji, a tymczasem w mediach najgłośniej mówi się o zagrożeniach. „Poszkodowanym" ma być największy sektor na giełdzie warszawskiej z udziałem w indeksie WIG sięgającym niemal 30%, zaś w WIG20 około 37,5%. Czy w związku z tym posiadacze akcji powinni obawiać się obniżki stóp?

Bieżący komentarz rynkowy 77/2014

Pobierz komentarz
08.09.2014

Po wielu miesiącach stagnacji i dryfowania bez wyraźnego trendu, krajowy rynek akcji prawdopodobnie wreszcie przełamał niemoc. Początek września przyniósł wybicie indeksu WIG w górę z formacji trójkąta, o której pisaliśmy w poprzednim komentarzu. Wszystko to przy solidnym wsparciu dobrych wiadomości z Ukrainy oraz wypowiedzi prezesów Marka Belki (NBP) i Mario Draghiego (ECB).

Bieżący komentarz rynkowy 76/2014

Pobierz komentarz
25.08.2014

Konsolidacja na krajowym rynku akcji, po silnym wzrostowym odreagowaniu czerwcowo-lipcowej fali przeceny, trwa już od tygodnia. Teoretycznie można uznać to za oznakę siły rynku, jednak z drugiej strony indeks WIG zachowywał się podobnie po wzrostowych falach z lutego, marca, czy też maja br., a mimo to nie nastąpiła trwała poprawa koniunktury. Czy tym razem będzie inaczej?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj