Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 139/2016

Pobierz komentarz
02.08.2016

Siła długoterminowych inwestycji. Na początku lipca br. Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało tzw. Program Budowy Kapitału, którego realizacja ma pomóc w finansowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, a przy okazji ma się również poprawić długoterminowa stabilność finansów publicznych i bilansu płatniczego. Według autorów programu przeciętne aktywa finansowe gospodarstw domowych w Polsce są wielokrotnie mniejsze niż w krajach rozwiniętych, a stopa oszczędności jest jedną z najniższych wśród krajów Unii Europejskiej. Z kolei zbyt niski poziom oszczędności w gospodarce utrudnia finansowanie inwestycji, które są konieczne do podniesienia potencjału rozwoju i zapewnienia dobrobytu na poziomie najwyżej rozwiniętych krajów świata. Z tego powodu przygotowano Program Budowy Kapitału, który ma być filarem modelu rozwoju gospodarczego opartego na lokalnym i długoterminowym kapitale prywatnym.

Bieżący komentarz rynkowy 138/2016

Pobierz komentarz
21.07.2016

MNIEJ RYZYK WIĘCEJ SZANS. Ostatnie dwa tygodnie na polskiej giełdzie to powrót do trendu rosnącego. Euforia inwestorów jest jednak skutecznie powstrzymywana, ponieważ jak na razie wzrosty wyglądają jedynie na korektę długoterminowego trendu spadkowego. Indeks WIG20 od końca kwietnia zmniejszył swoją wartość o ok. 5%. Pomimo Brexitu i powszechnego niepokoju inwestorów, indeksy najbardziej narażone na to wydarzenie zaczęły odbijać, m.in. MSCI EM, który obecnie odrobił straty i jest już nawet o blisko 4% wyżej, niż wartość przed opublikowaniem wyników referendum. Podobnie zachowuje się FTSE 100 (spółki brytyjskie), który jest ponad 4,5% wyżej. Tym bardziej niepokojące jest zachowanie WIG20, który wyraźnie odbiega od pozostałych rynków rozwijających się (-3%).

Bieżący komentarz rynkowy 137/2016

Pobierz komentarz
01.07.2016

BREXIT WBREW PROGNOZOM. Reakcja światowych rynków. W ubiegły czwartek, wbrew oczekiwaniom rynkowym, Wielka Brytania opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Zastanawiająca jest jednak słaba zdolność predykcji wielu specjalizujących się w tym instytucji. Bloomberg w dzień głosowania dawał jedynie 25% szans na Brexit, bukmacherzy 7-1. Kiedy na globalne prognozy patrzy się na chłodno „ex post”, to można odnieść wrażenie, że analitycy zupełnie zignorowali istotność sondaży przedwyborczych, które wahały się z dnia na dzień, oscylując jednak wokół 50-cio procentowej szansy na każdy ze scenariuszy.

Bieżący komentarz rynkowy 136/2016

Pobierz komentarz
16.06.2016

SZANSE NA BREXIT WZROSŁY. Ostatni tydzień na warszawskiej giełdzie to kontynuacja spadków z końcówki poprzedniego miesiąca. WIG20 „wyzerował” właściwie kilkudniowe wzrosty trwające od początku czerwca, które osiągały w szczytowym momencie nawet +4,8%. W ostatnim czasie wpływ na słabszą sytuację w Polsce miało kilka ważnych wydarzeń. Po pierwsze, już tradycyjnie ryzyko polityczne, rynek obawia się scalenia OFE i ciągłego braku rozstrzygnięcia problemu kredytów frankowych. Po drugie, cała Europa w ostatnich tygodniach patrzy na zbliżające się referendum dotyczące Brexit-u, co pośrednio wpływa również na polski rynek.

Bieżący komentarz rynkowy 135/2016

Pobierz komentarz
07.06.2016

Jeszcze w miniony czwartek wydawało się, że podwyżka stóp procentowych w USA na czerwcowym posiedzeniu FOMC, jest niemal pewna. Tymczasem piątkowe dane z rynku pracy oraz dane na temat koniunktury w sektorze usług wywróciły do góry nogami dotychczasowe oczekiwania ekonomistów. W chwili obecnej rynek ocenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp na 4% w czerwcu, 27% w lipcu, 49% we wrześniu oraz 70% do końca 2016 roku. Mniejsze prawdopodobieństwo wzrostu stóp procentowych w USA to teoretycznie dobra wiadomość dla rynków wschodzących.

Bieżący komentarz rynkowy 134/2016

Pobierz komentarz
31.05.2016

Według danych MSCI akcje amerykańskie spadły w ciągu ostatniego roku o nieco ponad 1%, akcje europejskie o 12%, a akcje z rynków wschodzących aż o 22%. To dość słaby wynik, jak na obecne otoczenie makroekonomiczne oraz ultra łagodną politykę monetarną ECB. Dodatkowo wśród inwestorów panują pesymistyczne nastroje i brak wiary we wzrosty. Czy tak może wyglądać początek dłuższego trendu spadkowego?

Bieżący komentarz rynkowy 133/2016

Pobierz komentarz
17.05.2016

Końcówka minionego tygodnia przyniosła dwie ważne informacje z punktu widzenia giełdowych inwestorów. Według wstępnego odczytu PKB, polska gospodarka urosła w I kwartale br. znacznie wolniej od oczekiwań, a agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu polski na negatywną, pozostawiając samą ocenę ratingową na dotychczasowym poziomie.

Bieżący komentarz rynkowy 132/2016

Pobierz komentarz
10.05.2016

Na ostatnim szczycie G-20 Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) zarekomendował krajom uprzemysłowionym przygotowanie skoordynowanych programów fiskalnej stymulacji o wartości stanowiącej równowartość 1-1,5% PKB w celu ożywienia gospodarki. Ma to związek z utrzymującym się słabym wzrostem gospodarczym i wyczerpywaniem możliwych opcji w zakresie polityki pieniężnej. W powyższą rekomendację doskonale wpisuje się program 500+, który wystartował z początkiem kwietnia br., a jego szacowana wielkość stanowi równowartość 1,5% polskiego PKB. W jakim stopniu taka stymulacja fiskalna może przełożyć się na wzrost PKB?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj