Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 100/2015

Pobierz komentarz
21.04.2015

Miniony tydzień na giełdzie warszawskiej przyniósł wzmożoną aktywność popytową ze strony kapitału zagranicznego. Szczególnie udane dla posiadaczy polskich akcji były sesje w środę i w czwartek, a wzrostom nie przeszkadzały nawet wyraźnie korekcyjne nastroje panujące na głównych europejskich rynkach. Niestety końcówka tego udanego tygodnia okazała się dość słaba za sprawą informacji napływających z Chin i Grecji.

Bieżący komentarz rynkowy 99/2015

Pobierz komentarz
13.04.2015

W ostatnich tygodniach dostrzec można coraz więcej sygnałów ożywienia w gospodarce europejskiej i na rynkach wschodzących. Strefa euro zyskuje dzięki osłabieniu wspólnej waluty, niskim cenom ropy naftowej i polityce ECB. Rynkom wschodzącym sprzyja z kolei wyraźne osłabienie lokalnych walut, dzięki któremu poprawia się ich konkurencyjność cenowa.

Bieżący komentarz rynkowy 98/2015

Pobierz komentarz
30.03.2015

Normalizacja polityki pieniężnej w USA, którą należy rozumieć jako początek cyklu podwyżek stóp procentowych, rozpocznie się później i będzie się odbywać w znacznie wolniejszym tempie niż oczekiwano. Taki wydźwięk komunikatu po marcowym posiedzeniu FED powinien zmniejszyć presję na umocnienie USD, a także wesprzeć ceny surowców oraz notowania akcji na rynkach wschodzących.

Bieżący komentarz rynkowy 97/2015

Pobierz komentarz
16.03.2015

Który spośród indeksów giełdowych na świecie osiągnął najwyższą stopę zwrotu w okresie minionych 6 miesięcy? Odpowiedź na to pytanie bez dokładnej analizy tabelek z notowaniami prawdopodobnie będzie błędna. Szczególnie, jeśli przy jej udzielaniu będziemy się kierować danymi makroekonomicznymi. Z czego wynika fenomen chińskiego rynku akcji w obliczu coraz bardziej słabnącej gospodarki?

Bieżący komentarz rynkowy 96/2015

Pobierz komentarz
03.03.2015

Małe i średnie spółki na giełdzie warszawskiej już od pół roku zachowują się relatywnie dobrze na tle całego rynku. Tymczasem luty przyniósł dalszą poprawę sentymentu i wzrost zainteresowania tym segmentem. Indeks sWIG80 wzrósł w lutym prawie o 6%, mWIG40 o 3,4%, a WIG20 tylko nieco ponad 1%. Czy to zapowiada kontynuację hossy na giełdzie warszawskiej?

Bieżący komentarz rynkowy 95/2015

Pobierz komentarz
23.02.2015

Piątkowe porozumienie w sprawie przedłużenia pakietu pomocowego dla Grecji o kolejne cztery miesiące, czyli do końca czerwca 2015 roku, dało impuls do wzrostu cen na światowych rynkach akcji. Skrzętnie skorzystali z niego inwestorzy w USA i Niemczech, gdzie indeksy zakończyły tydzień nowymi rekordami wszechczasów. Niestety giełda warszawska wciąż tkwi na mieliźnie, z której wydostać może ją tylko powrót rozsądku w sprawie kredytów frankowych.

Bieżący komentarz rynkowy 94/2015

Pobierz komentarz
17.02.2015

Europejskie QE ruszy już za dwa tygodnie, a obniżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (3-4 marca) wydaje się już niemal pewna. Teoretycznie taka kombinacja stanowi idealne warunki do wzrostu cen akcji na giełdzie warszawskiej. Jednak czy przełamanie słabości polskiego rynku akcji będzie możliwe bez udziału największego giełdowego sektora, zmagającego się z widmem przewalutowania kredytów frankowych?

Bieżący komentarz rynkowy 93/2015

Pobierz komentarz
09.02.2015

Najważniejszym wydarzeniem minionego weekendu była publikacja danych na temat chińskiego bilansu handlowego w styczniu br.. Dane okazały się zaskakująco słabe w stosunku do oczekiwań rynku. Eksport spadł o 3,3% wobec oczekiwanego wzrostu o 6,3%, zaś import spadł o 19,9%, podczas gdy rynek spodziewał się spadku o zaledwie 3%. Obawy o kondycję chińskiej gospodarki wpłynęły na słaby początek tygodnia na rynkach akcji, ale czy rzeczywiście jest tak źle, jak pokazują surowe dane?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj