09.10.2024

Komentarz rynkowy - październik

Stopa bezrobocia w USA nieoczekiwanie spadła do 4,1% z 4,2% w sierpniu, a wskaźnik recesji wg Sahm Rule przestał przekraczać wartość krytyczną i wyniósł równo 0,5 (bez zaokrągleń nawet poniżej progowego poziomu). Ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy pozytywnie zaskoczyły inwestorów ale po początkowej euforii indeksy zaczęły spadać. Dlaczego?

Po pierwsze - FED. Goldman Sachs obniżył prognozę prawdopodobieństwa recesji w USA z 20% do 15% w oparciu o ostatnie dane makroekonomiczne, a rynek zaczął się obawiać, że obniżka stóp procentowych we wrześniu przez FED była trochę na wyrost i kolejne cięcie tej wysokości w listopadzie stało się mniej pewne. Nowe oczekiwania doprowadziły do wzrostów rentowności amerykańskich obligacji, co dla akcji korzystne nie jest (wzrasta stopa dyskontująca przyszłe zyski). Po drugie pojawiły się wątpliwości co do pakietu stymulacyjnego Chin, choć tutaj większy cios odniosły indeksy europejskie (gospodarka USA jest mniej zależna od chińskiego popytu), o Chinach szerzej piszemy w dalszej części komentarza. Po trzecie nadchodzący huragan Milton o kategorii 5 (najwyższa), który uderzyć ma w Florydę 10 października nad ranem, może przyczynić się do zawirowań w lokalnej gospodarce. Co ważne, produkcja ropy na Florydzie jest pomijalna w skali kraju, a jak donosi Reuters huragan powinien ominąć jej najważniejszą infrastrukturę, ale szkody nie będą pomijalne i szacuje się je od 60 do 150 mld USD. W Polsce uwaga oraz nadzieje inwestorów skupiają się wokół nadchodzącego debiutu Żabki, który swoją skalą jest istotny nawet w perspektywie europejskiej.

Powyżej prezentujemy wyniki naszych Funduszy we wrześniu. Miniony miesiąc to dobry okres dla wszystkich funduszy na tle rynku oraz na tle rozwiązań konkurencyjnych (mediana). Na wyróżnienie zasługuje EQUES Akcji Sektora Prywatnego FIZ, który zaliczył świetny wynik i miesiąc zakończył z pozytywną stopą zwrotu (+0,55%) w otoczeniu spadków na GPW i ujemnej mediany konkurencyjnych rozwiązań.

W oczekiwaniu na chińskiego konsumenta

Euforia na chińskich akcjach związana z stymulacyjnymi pakietami osłabła. Do spadków przyczyniły się pewnie częściowo chęć realizacji zysków przez inwestorów, ale ważniejsze było prawdopodobnie posiedzenie Krajowej Komisji Rozwoju i Reform, które zawiodło oczekiwania inwestorów na duży fiskalny stymulus (np. Morgan Stanley oczekiwał wartego 2 bln juanów pakietu fiskalnego [1]. Było to zaskakujące, ponieważ wcześniej Chiny ogłosiły najsilniejsze od czasu pandemii środki stymulujące polegające m.in. na obniżce stóp procentowych, stymulacji rynku kapitałowego (tanie pożyczki na zakup akcji) oraz rozluźnienie regulacji w sektorze nieruchomości.
 

Sentyment konsumentów - Chiny
       
Źródło: Opracowanie własne Eques Investment TFI, Bloomberg
 
Pomimo pakietu stymulującego Bank Światowy szacuje, że tempo wzrostu gospodarczego Chin spadnie do 4,3% w przyszłym roku, w porównaniu z prognozowanymi 4,8% w 2024 r. Podczas gdy dane na 2024 r. są wyższe od prognoz z kwietnia, dane na 2025 r. pozostały niezmienione, a powodem – wątpliwości, co do długoterminowego wpływu ostatnich środków stymulujących Pekinu. Naszym zdaniem główną bolączką chińskiej gospodarki oprócz słabej demografii wydaje się być brak zaufania konsumentów. Życie w Chinach to niepewna praca, stagnacja płac oraz spadające oszczędności i majątek ( przede wszystkim nieruchomości, trochę akcje). Istnieje taki pakiet fiskalny, który mógłby rozwiązać ten kryzys zaufania i trwale zwiększyć inwestycje i konsumpcję?.
 
Na co czekamy w najbliższym miesiącu?
  • Następstwa huraganu Milton, wpływ na rynki,
  • Wybory prezydenckie USA – decydujące tygodnie,
  • Dane dotyczące inflacji CPI za wrzesień (10 października),
  • Kolejne posiedzenie FED 6-7 listopada (obecnie rynek wycenia cięcie o 50 bps).
 
Marek Olewiecki
 

Nota prawna
Przedstawiane informacje mają charakter informacyjny i reklamowy, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawierają także informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Materiał nie może być traktowany jako oferta, usługa doradztwa finansowego lub inwestycyjnego ani udzielanie rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów; nie stanowi także porady prawnej. Komentarz stanowi opinię jego autorów, bazującą na ich wiedzy i doświadczeniu. Przewidywania na temat przyszłości są wynikiem wyciągania logicznych wniosków z wnikliwej analizy prowadzonej zgodnie ze sztuką. Nie można jednak wykluczyć, że okażą się one nietrafne i zachowania rynku (lub inne przyszłe zdarzenia) ukształtują się w odmienny sposób.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się ze statutem, prospektem, informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego oraz z dokumentem zawierającym kluczowe informacje – w szczególności w zakresie prowadzonej polityki inwestycyjnej, ryzyk oraz pobieranych opłat i ponoszonych kosztów. Prospekty są dostępne pod adresem: 
EAM https://www.eitfi.pl/fundusz/eamfiz/prospekt3.pdf, EAI https://www.eitfi.pl/fundusz/eaifiz/prospekt3.pdf , EASP https://www.eitfi.pl/fundusz/easpfiz/prospekt3.pdf.
Certyfikaty inwestycyjne emitowane przez: EQUES Akcji Sektora Prywatnego FIZ („EASP”), EQUES Aktywnego Inwestowania FIZ („EAI”) oraz EQUES Akumulacji Majątku FIZ („EAM”), są produktem, który jest skomplikowany i może być trudny do zrozumienia. Aby uzyskać więcej informacji, należy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 22 379 46 00.
EQUES Akumulacji Majątku FIZ został sklasyfikowany jako 3 na 7, co stanowi średnio niską klasę ryzyka. Fundusz został zaklasyfikowany na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/653 z dnia 8 marca 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014. Oznacza to, że potencjalne straty wskutek przyszłych wyników oceniane są jako średnio małe, a złe warunki rynkowe prawdopodobnie nie wpłyną na naszą zdolność do wypłacenia pieniędzy.
EQUES Aktywnego Inwestowania FIZ został sklasyfikowany jako 4 na 7, co stanowi średnią klasę ryzyka. Fundusz został zaklasyfikowany na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/653 z dnia 8 marca 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014. Oznacza to, że potencjalne straty wskutek przyszłych wyników oceniane są jako średnie, a złe warunki rynkowe mogą wpłynąć na naszą zdolność do wypłacenia pieniędzy.
EQUES Akcji Sektora Prywatnego FIZ został sklasyfikowany jako 6 na 7, co stanowi drugą najwyższą klasę ryzyka. Fundusz został zaklasyfikowany na podstawie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/653 z dnia 8 marca 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014, przy uwzględnieniu krótkiego okresu istnienia skutkującego brakiem wystarczającej historii Funduszu. Oznacza to, że potencjalne straty wskutek przyszłych wyników oceniane są jako duże, a złe warunki rynkowe najprawdopodobniej wpłyną na naszą zdolność do wypłacenia pieniędzy.
Wskaźnik ryzyka uwzględnia założenie utrzymywania inwestycji przez 3 lata. W razie spieniężenia inwestycji na wcześniejszym etapie, faktyczne ryzyko może się różnić, a zwrot może być niższy. Ryzyko stwarzane przez Fundusz może być znacznie wyższe niż przedstawiane za pomocą ogólnego wskaźnika ryzyka, w przypadku wystąpienia czynników ryzyka, które z uwagi na swój charakter nie mogły i nie zostały uwzględnione przy obliczaniu ogólnego wskaźnika ryzyka.
Certyfikaty inwestycyjne funduszu charakteryzuje ryzyko płynności o istotnym znaczeniu.
Prezentowane dane są oparte na opracowaniach własnych EQUES Investment TFI S.A., chyba że wprost wskazano inaczej.
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że żaden z wymienionych funduszy inwestycyjnych nie gwarantuje osiągnięcia określonych wyników inwestycyjnych, wartość aktywów może podlegać istotnym zmianom i nie można wykluczyć, że inwestycja w certyfikaty inwestycyjne przyniesie stratę części albo nawet całości zainwestowanych środków. Przyszłe wyniki podlegają opodatkowaniu, które zależy od sytuacji osobistej każdego inwestora i które może ulec zmianie w przyszłości.
Zaprezentowane wyniki odniesiono do mediany rozwiązań konkurencyjnych ujętych w grupy zdefiniowane przez serwis analizy.pl. Zwracamy jednak uwagę, że w skład przedmiotowych grup wchodzą fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, a także fundusze inwestycyjne zamknięte. Wskazane rodzaje funduszy inwestycyjnych różnią się możliwościami inwestycyjnymi i stosują różną politykę inwestycyjną, w szczególności w zakresie dopuszczalnych kategorii lokat, limitów inwestycyjnych i kosztów.
Pełna historia wyników inwestycyjnych funduszy jest dostępna na ich stronach www: www.eitfi.pl/fundusz/easpfizwww.eitfi.pl/fundusz/eaifizwww.eitfi.pl/fundusz/eamfiz.