09.07.2021

Komentarz rynkowy - czerwiec

W czerwcu indeks WIG spadając o 0,33%, odnotował pierwszą korektę od czterech miesięcy (dla porównania indeksy mWIG40 -1,6% i sWIG80 -0,2% zanotowały pierwsze miesięczne spadki od października 2020). Indeksy wypadły słabiej na tle giełd zagranicznych, które utrzymują wzrosty. W USA inwestorzy byli świadkami zyskownej końcówki drugiego z najlepszych półroczy od 1998 roku, giełda amerykańska zamknęła się w czerwcu na nowym rekordowym poziomie, zbliżając się do 4300 pkt, a pułap ten został ostatecznie przebity na początku lipca. W czerwcu S&P500 wzrósł o +2,2%, a DAX o +0,7%.

Korzystniejsze stopy zwrotu w relacji do Polski sugerują wpływ czynników lokalnych/wewnętrznych. Okoliczności przeceny są również istotne,  indeks WIG wygenerował bowiem wysoką stopę zwrotu w przeciągu miesiąca, ostatecznie tracąc w dwa ostatnie dni czerwca blisko 3%. Powodem spadków był prawdopodobnie słabszy od oczekiwań odczyt inflacji, doprowadzający do wzrostu cen obligacji skarbowych i spadków ich rentowności oraz spadku oczekiwań na wzrosty stop procentowych w Polsce (co dotknęło m.in. sektor bankowy). Naszym zdaniem wpływ mogły mieć także rosnące niepokoje wywołane nowym wariantem COVID – Delta (spadki 30 czerwca obejmowały również DAX).

Według szybkiego szacunku GUS-u w czerwcu inflacja wyhamowała do 4,4%, z 4,7% w maju. Jest to jednak prawdopodobnie jedynie przejściowy, choć niespodziewany spadek, a inflacji powyżej 5% nie unikniemy. Powodów do jej dalszego hamowania jest bowiem niewiele, odczyt dla PMI przemysłowego w czerwcu wyniósł 59,4 pkt i był to najwyższy poziom od prawie 20 lat. Popyt na polskie towary rośnie konsekwentnie od siedmiu miesięcy. Rosną zwłaszcza zamówienia krajowe, co świadczy o ożywieniu w budowlance i wydatkach inwestycyjnych.

Wariant delta wywołuje kolejną falę zakażeń

W Polsce do początku lipca zaszczepiono ponad 17 mln osób, z których w pełni (szczepionką J&J i 2 dawką pozostałych preparatów) ponad 13 mln osób (36% populacji). Dla porównania w Wielkiej Brytani zaszczepionych jest już 49% obywateli, a w Izraelu 60%. Coraz wolniejszy wzrost udziału zaszczepionych w populacji to główny powód ryzyka kolejnej fali zarażeń, czego doświadczamy już np. w Wielkiej Brytanii. Na nowy wariant delta chorują bowiem głównie młodsi obywatele, których poziom wyszczepienia jest najniższy. Podobna sytuacja ma miejsce w Izraelu, gdzie 90% wykrywanych zakażeń to zakażenia wariantem Delta. Rząd Izraela na nowo wprowadził obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Mimo wzrostu liczby zakażeń liczba chorych na COVID-19, których stan określany jest jako poważny, utrzymuje się na niskim poziomie (obecnie 35 vs 1200 osób w styczniu). W Wielkiej Brytanii wśród w pełni zaszczepionych osób, które zaraziły się szczepem Delta, zanotowano 50 zgonów. Zdaniem ekspertów te informacje nie podważają obecnej wiedzy dotyczącej skuteczności szczepionek, szczególnie że przypadki zgonów dotyczą jedynie starszych grup wiekowych, a więc bardziej narażonych na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci.

Paraliż służby zdrowia, główny powód do wprowadzania przez rządzących nowych obostrzeń, wydaje się być mało prawdopodobny. Naszym zdaniem Polska gospodarka nie zostanie ponownie zamknięta, a ewentualne obostrzenia będą w głównej mierze dotyczyć jedynie osób niezaszczepionych.


Wykres. Udział wariantu Delta w nowych przypadkach zakażeń

Na co czekamy w najbliższym miesiącu?

  • Koronawirus – dane dotyczące dostępności szczepionek i tempa szczepień. Hospitalizacja i zgony podczas kolejnej fali zachorowań,
  • Najnowsze odczyty makroekonomiczne, w szczególności dot. inflacji i ewentualnego przegrzewania gospodarek (m.in. sprzedaż detaliczna, PMI, zatrudnienie w USA),
  • 13 lipca oficjalne rozpoczęcie kolejnego sezonu raportowania: JPM, Goldman oraz PepsiCo - zgodnie z FactSet oczekiwany wzrost zysków ze spółek na S&P to +63,6% rdr - najwyższy wzrost od 2009 roku.
Marek Olewiecki