Milion w portfelu – to już 3 lata!
Tomasz Korab, Prezes Zarządu EQUES Investment TFI SA, zarządza wirtualnym portfelem o początkowej wartości 1 mln złotych od listopada 2012. W ciągu 3 lat wypracował stopę zwrotu w wys. +64,4%, podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG w analogicznym okresie wzrósł zaledwie o +6,20%. W ostatniej edycji zaangażowanie większości kapitału w fundusze akcyjne przyniosło stopę zwrotu w wys. -1,85% vs. WIG: -9,09%. Najlepszą inwestycją został EQUES Creditum FIZ NFS (+1,9%), inwestujący w wierzytelności regularne.
Komentarz uczestnika:
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest po sporych spadkach, co może teoretycznie sprzyjać wzrostowej korekcie. Teoretycznie, ponieważ na horyzoncie wciąż widzimy czynniki ryzyka związane np. z ewentualnym rozwiązaniem problemu kredytów walutowych kosztem banków oraz ratowaniem górnictwa kosztem sektora energetycznego. Trudne do przewidzenia dla giełdy są również koszty nagłego i znaczącego pogorszenia wizerunku kraju w oczach inwestorów zagranicznych, wydaje się że niekorzystne zjawiska polityczne mogą być kontynuowane, a jeśli tak to kontynuowana będzie również presja na GPW.
Wyceny większości spółek notowanych w Warszawie są na atrakcyjnym poziomie, zwłaszcza w świetle rekordowo niskich stóp procentowych oraz biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację w strefie euro. Wskaźnik wyprzedzający Markit PMI Composite Output Index dla strefy euro wzrósł w listopadzie do najwyższego poziomu od 54 miesięcy, a więc od momentu zanim na dobre wybuchł europejski kryzys zadłużenia. Aktywność gospodarcza w strefie euro z wyłączeniem Niemiec i Francji osiągnęła już w zasadzie poziomy porównywalne z notowanymi w 2007 roku, a więc jeszcze przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego. Na szczególną uwagę zasługuje tempo tworzenia nowych miejsc pracy w tzw. „reszcie" strefy euro, które osiągnęło poziom z 2007 roku. Jest to tym bardziej istotne, że kraje te były relatywnie mocniej dotknięte kryzysem i w efekcie zmagały się z wysokim poziomem bezrobocia. Analiza danych wskazuje na solidne i trwałe ożywienie, a motorem wzrostu jest zarówno sektor usługowy, jak i produkcyjny.
Im lepiej w europejskiej gospodarce, tym lepiej także dla polskiej i przynajmniej teoretycznie powinna to dyskontować giełda warszawska. Gdyby tylko nie polityka.
Niemniej w kolejnej edycji środki zostaną ulokowane w funduszach EQUES Akcji, EQUES Aktywnej Alokacji aby utrzymać ekspozycję na polski rynek akcji z uwzględnieniem bardziej perspektywicznych prywatnych średnich i małych spółek (EQUES Akcji) oraz elastycznego podejścia do zaangażowania (Eques Aktywnej Alokacji). Resztę środków lokujemy poza giełdą - EQUES Debitum, EQUES Creditum, a także poza Polską - EQUES Fotovoltaica.
Pełna treść artykułu dostępna na stronie Analiz Online: Milion w portfelu: Coraz mniej wiary w akcje.
Szczegółowe informacje o strukturze portfela, uczestniku i wynikach osiagniętych w poprzednich edycjach programu znajdują się na stronie: Portfel uczestnika.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Tomaszem Korabem, Prezesem Zarządu EQUES Investment TFI SA, która odbyła się 29 grudnia 2015 roku w studiu TVN24 Biznes i Świat: TVN24BIS Milion w portfelu.