Uważamy, że pasywne podążanie za szerokim indeksem, zwłaszcza biorąc pod uwagę specyficzną strukturę GPW, nie przekłada się na optymalne stopy zwrotu. Dominacja dużych spółek Skarbu Państwa, często obciążonych politycznymi uwarunkowaniami i nie zawsze charakteryzujących się najwyższą efektywnością operacyjną, może tłumić potencjał wzrostu całego indeksu. Ostatnie doniesienia potwierdzają tylko, że rządzący bez względu na opcję polityczną, zwykle mają wobec spółek państwowych inne oczekiwania, niż maksymalizacja wartości dla akcjonariuszy. Nasze analizy potwierdzają, że spółki z udziałem Skarbu Państwa, mające największą reprezentację w WIG20, wypadają słabiej pod względem przychodów i dywidend w porównaniu do mniejszych, prywatnych przedsiębiorstw.

Na przestrzeni ostatnich lat wyniki polskich spółek państwowych prezentują się słabiej, niż wyniki przedsiębiorstw prywatnych, co jeszcze lepiej ilustruje poniższy wykres. Wynika z niego, że strategia inwestycyjna oparta na prywatnych podmiotach przyniosłaby inwestorom zdecydowanie lepsze rezultaty.
Uważamy, że staranna selekcja spółek prywatnych, które spełniają rygorystyczne kryteria transparentności, płynności i silnej pozycji rynkowej jest kluczem do generowania wyników wyższych od indeksów. Proces ten, jak zauważono słusznie w artykule, faktycznie wiąże się z nakładami czasowymi i finansowymi oraz specjalistyczną wiedzą, najczęściej trudno dostępnymi dla indywidualnego inwestora. Dlatego bardziej efektywnym rozwiązaniem są aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, w których selekcją zajmuje się zespół doświadczonych zarządzających. Dzięki korzyściom skali wynikającym z większego portfela aktywów, koszty tej zaawansowanej analizy i selekcji są znacząco niższe, rozkładając się na szerokie grono uczestników funduszu i w dalszym ciągu pozwalając na uzyskanie stóp zwrotu znacząco wyższych od indeksów. Bardzo dobrym przykładem takiego funduszu jest EQUES Akcji Sektora Prywatnego FIZ. Strategia funduszu od początku działalności koncentruje się na aktywnej selekcji spółek prywatnych, w których udział Skarbu Państwa nie może przekroczyć 5%. Kluczowe kryteria doboru spółek do portfela to:
atrakcyjny i konkurencyjny produkt, stabilna pozycja rynkowa, zdolność do generowania gotówki oraz zmotywowany i doświadczony zarząd. Od początku działalności (grudzień 2018) nasi zarządzający wypracowali (+143,4%) zysku, co oznacza ponad 2-krotne pobicie indeksu WIG: (+68,1%). Średnioroczna stopa zwrotu Funduszu to (+15,0%), - to więcej niż średnioroczna stopa zwrotu z WIG w analogicznym okresie (+8,5%). Co istotne - są to stopy zwrotu dla inwestorów, czyli po odjęciu opłat za zarządzanie i od zysku.
Jakie jest źródło tej przewagi? Dzięki skutecznej selekcji spółki z portfela Funduszu charakteryzuje znacznie wyższe tempo wzrostu przychodów, EBITDA oraz zysku w porównaniu do szerokiego indeksu WIG:
Uważamy, że w warunkach, w których „WIG rośnie jak PKB, czyli za wolno”, to doświadczenie, wiedza i skuteczność opartej na nich stragegii przynoszą realną wartość dodaną w postaci wyników bijących indeksy giełdowe. A inwestycja w aktywnie zarządzany fundusz z doświadczonym zarządzającym jest dziś najrozsądniejszym wyborem, jakiego mogą dokonać inwestorzy. Podsumowując, zgadzamy się z diagnozą na temat aktualnej sytuacji na GPW przedstawioną w Pulsie Biznesu. Rodzimy rynek kapitałowy wymaga aktywnego podejścia i umiejętności selekcji, co jest kluczem do osiągania ponadprzeciętnych wyników inwestycyjnych. Przeciętne stopy zwrotu z polskiego indeksu są niskie, za niskie, dlatego aktywne zarządzanie to konieczność. Jako zarządzający konsekwentnie realizujemy strategię aktywnego zarządzania, a jednocześnie pozostajemy optymistycznie nastawieni do długoterminowych perspektyw polskiego rynku kapitałowego.
Z poważaniem,
Zespół EQUES Investment TFI SA