Aktywne inwestowanie w EQUES Investment TFI
Czy strategia zmiennej alokacji się sprawdza i jakie przynosi efekty? Jak nasze fundusze rynkowe radzą sobie na wymagającym i zmiennym rynku? Jakie są zalety FIZ-ów publicznych?
Na te i wiele innych pytań odpowiadają nasi zarządzający w artykule opublikowanym przez Analizy Online.
""Fundusze rynku kapitałowego z oferty EQUES Investment TFI kierują się zasadą „przede wszystkim nie tracić”. Rezultatem tego podejścia są: konkurencyjne wyniki inwestycyjne w dłuższych horyzontach czasowych, wysoka płynność składników portfela oraz niższa zmienność stóp zwrotu (ryzyko).
Straty oczywiście się zdarzają, ale należy je minimalizować. Zmienność na rynku jest zjawiskiem naturalnym i powszechnym. Od 1950 roku amerykański indeks S&P 500 doświadczył ponad 40 korekt (rozumianych jako spadek indeksu o co najmniej 10%), czyli średnio jednej na dwa lata. Przeglądowi stóp zwrotu podczas wyboru produktu inwestycyjnego zawsze powinna towarzyszyć analiza zmienności, a kto wie czy nie jest to analiza kluczowa. A to dlatego, że aby odrobić poniesioną stratę inwestor musi osiągnąć nieproporcjonalnie duży zysk, przykładowo tracąc 50% w jednym roku, trzeba podwoić swoje środki, aby odrobić stratę w roku następnym.
Ostatnie lata można traktować jako wielki sprawdzian strategii zmiennej alokacji
W skrócie: 1) 2015 rok upłynął pod znakiem obaw o chińską gospodarkę; 2) w 2016 roku wszystkimi inwestorami wstrząsnął Brexit; 3) w roku 2017 rozpętała się trwająca większość kadencji prezydenta Trumpa wojna handlowa z Chinami; 4) szczyt tej rywalizacji przypadł na lata 2018-2019 – wówczas to Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie towary, a Chiny nie pozostały dłużne – odpowiadając swoimi taryfami; 5) w 2018 dramatyczną korektę zaliczyły małe i średnie spółki na GPW (mWIG40 -19,3%, sWIG80 -27,6%). Pomimo tych wydarzeń wśród inwestorów utarło się powiedzenie, że rok 2019 był tym ostatnim „normalnym”. Trudno się z tym nie zgodzić, zważywszy na to co przyniosły lata 2020-2022: 6) pandemia COVID-19, zerwane łańcuchy dostaw; 7) inflacja i podwyżki stóp procentowych (najszybsze w historii); 8) wojna w Ukrainie, jakiej świat nie widział od 30 lat i ostatecznie bessa na rynkach akcji i obligacji w 2022 roku. W takim otoczeniu łatwo o straty..."
Pełna treść artykułu dostępna pod linkiem: "Aktywne inwestowanie w EQUES Investment TFI"