Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
11.01.2019

Pierwszy komentarz w Nowym Roku to naturalny moment na podsumowania. Jeden ze znanych inwestorów powiedział, że na rynku akcji są lata zasiewów (akumulacji akcji), lata zbioru plonów (zmniejszania pozycji / sprzedaży akcji) oraz lata, w których się po prostu traci. 2018 rok był właśnie takim rokiem – spółki tanie stawały się z miesiąca na miesiąc coraz niżej wyceniane. Zawężając spektrum do krajowego „podwórka” statystyka dobitnie pokazuje, że bardzo trudno było skonstruować portfel akcyjny, który nie straciłby na wartości w przeciągu minionych 12 miesięcy.

Bieżący komentarz rynkowy

14.12.2018

BREXIT DEAL CORAZ BARDZIEJ REALNY. Ostatni tydzień na światowych giełdach nie należał do najlepszych. Amerykańska giełda reprezentowana przez indeks S&P500 straciła 5% (od 3 do 12 grudnia), podobnie niemiecki DAX (-4,5%), czy rynki wschodzące (-3,5%). Za oceanem inwestorzy skupiali swoją uwagę na wojnie handlowej oraz szczycie OPEC. Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja na rynku europejskim: napięta sytuacja włoskiej gospodarki, zamieszki we Francji i osłabienie pozycji Macron’a, ale przede wszystkim Brexit i poważne komplikacje związane z procesem opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
23.11.2018

„Resolution”, czyli bank za złotówkę. Ostatnie dni stały pod znakiem tzw. afery taśmowej dot. Komisji Nadzoru Finansowego. Pokłosiem szeroko opisywanego spotkania, na którym miała paść propozycja korupcyjna, było nagłośnienie problemów dwóch banków, których głównym akcjonariuszem jest jeden z uczestników rzeczonego spotkania - Leszek Czarnecki, tj. Getin Noble Banku i Idea Banku.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
22.10.2018

RISK OFF. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami nagłej zmiany sentymentu (ang. RISK OFF - wyjaśnienie terminu w dalszej części komentarza) na globalnych rynkach, a wyraźnym punktem zapalnym była sytuacja na giełdzie amerykańskiej. Indeks NASDAQ notował najgorszy miesięczny performance od 3 lat (ok. -9%). W ślad za indeksami amerykańskimi podążyły światowe giełdy, w tym WIG, który od początku miesiąca spadł o blisko 5%.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
28.09.2018

W minionym tygodniu amerykański indeks S&P500 ustanowił nowy rekord notowań. Poziom 2940 punktów został przekroczony w czwartek, jednak już dzień później notowania spadły. Poziom okrągłych 3 tys. punktów jest jednak wciąż „w zasięgu ręki”. Kolejne rekordowe poziomy naturalnie rodzą pytanie, czy nie jest już za drogo?

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
13.09.2018

Szok podażowy. Siła wrześniowych spadków w segmencie małych i średnich spółek wyraźnie zaskoczyła inwestorów, mimo że już od dłuższego czasu znajdujemy się w długoterminowym trendzie spadkowym w tej klasie aktywów. Indeksy mWig40 i sWig80 przeceniły się od początku miesiąca o ok. 7 i 8% (odpowiednio), podczas gdy wig20 spadł „jedynie” o ok. 4%. Dobrą wiadomością jest fakt, iż słabszy sentyment inwestorów nie wynika z pogorszenia się fundamentalnej sytuacji podmiotów, a z akcyjnego szoku podażowego wywołanego umorzeniami w funduszach akcyjnych, mieszanych oraz absolutnej stopy zwrotu.

Bieżący komentarz rynkowy

31.08.2018

Krajowy rynek akcji nie wyjechał w tym roku na wakacje. Przez całe 2 miesiące mozolnie odrabiał straty, jakie zanotował w pierwszej połowie roku. Od „dołka” z końca czerwca WIG20 urósł o ok 13%. Niestety mniejsze spółki nie wykazały się podobnymi wzrostami, a indeksy je grupujące (tj. sWIG oraz mWIG) pozostają na zbliżonych poziomach co 2 miesiące temu.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
27.07.2018

Lipiec poprawia humory inwestorom.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj