Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
26.02.2019

Wojna handlowa wygasa. Ostatnie dwa tygodnie i początek bieżącego to delikatne wzrosty ważniejszych indeksów giełdowych na świecie. Zwyżkowały zarówno rynki rozwinięte, na czele z amerykańskim S&P500 (+3%) i niemieckim DAX (+3%), jak i indeksy krajów rozwijających się (emerging markets), w której największy udział mają oczywiście Chiny (wzrost o 10%). Paradoksalnie skoki notowań wystąpiły „na przekór” serii słabszych odczytów makroekonomicznych, które mogą sugerować, że spowolnienie gospodarcze zaczyna się rozprzestrzeniać po świecie.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
07.02.2019

​Pierwszy miesiąc Nowego Roku możemy zaliczyć do udanych. Zdecydowana większość indeksów akcyjnych na świecie zanotowała solidne wzrosty. Niskie wyceny spółek, o których pisaliśmy w komentarzu z początku roku, zachęciły inwestorów do zakupów.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
24.01.2019

GLOBALNE HAMOWANIE. 3,5% - do takiego poziomu w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zrewidował prognozy globalnego wzrostu PKB w 2019 roku. Wcześniejszy, październikowy szacunek zakładał szybszy 3,7% wzrost, mimo obaw o wprowadzenie barier celnych między USA a Chinami. W rewizji styczniowej zastrzeżeń MFW jest jednak znacznie więcej i niestety trudno mówić tu o negatywnym zaskoczeniu, gdyż przesłanki dla globalnego spowolnienia pojawiały się już od dłuższego czasu.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
11.01.2019

Pierwszy komentarz w Nowym Roku to naturalny moment na podsumowania. Jeden ze znanych inwestorów powiedział, że na rynku akcji są lata zasiewów (akumulacji akcji), lata zbioru plonów (zmniejszania pozycji / sprzedaży akcji) oraz lata, w których się po prostu traci. 2018 rok był właśnie takim rokiem – spółki tanie stawały się z miesiąca na miesiąc coraz niżej wyceniane. Zawężając spektrum do krajowego „podwórka” statystyka dobitnie pokazuje, że bardzo trudno było skonstruować portfel akcyjny, który nie straciłby na wartości w przeciągu minionych 12 miesięcy.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
14.12.2018

BREXIT DEAL CORAZ BARDZIEJ REALNY. Ostatni tydzień na światowych giełdach nie należał do najlepszych. Amerykańska giełda reprezentowana przez indeks S&P500 straciła 5% (od 3 do 12 grudnia), podobnie niemiecki DAX (-4,5%), czy rynki wschodzące (-3,5%). Za oceanem inwestorzy skupiali swoją uwagę na wojnie handlowej oraz szczycie OPEC. Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja na rynku europejskim: napięta sytuacja włoskiej gospodarki, zamieszki we Francji i osłabienie pozycji Macron’a, ale przede wszystkim Brexit i poważne komplikacje związane z procesem opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
23.11.2018

„Resolution”, czyli bank za złotówkę. Ostatnie dni stały pod znakiem tzw. afery taśmowej dot. Komisji Nadzoru Finansowego. Pokłosiem szeroko opisywanego spotkania, na którym miała paść propozycja korupcyjna, było nagłośnienie problemów dwóch banków, których głównym akcjonariuszem jest jeden z uczestników rzeczonego spotkania - Leszek Czarnecki, tj. Getin Noble Banku i Idea Banku.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
22.10.2018

RISK OFF. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami nagłej zmiany sentymentu (ang. RISK OFF - wyjaśnienie terminu w dalszej części komentarza) na globalnych rynkach, a wyraźnym punktem zapalnym była sytuacja na giełdzie amerykańskiej. Indeks NASDAQ notował najgorszy miesięczny performance od 3 lat (ok. -9%). W ślad za indeksami amerykańskimi podążyły światowe giełdy, w tym WIG, który od początku miesiąca spadł o blisko 5%.

Bieżący komentarz rynkowy

Pobierz komentarz
28.09.2018

W minionym tygodniu amerykański indeks S&P500 ustanowił nowy rekord notowań. Poziom 2940 punktów został przekroczony w czwartek, jednak już dzień później notowania spadły. Poziom okrągłych 3 tys. punktów jest jednak wciąż „w zasięgu ręki”. Kolejne rekordowe poziomy naturalnie rodzą pytanie, czy nie jest już za drogo?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj