Komentarze

Bieżący komentarz rynkowy 67/2014

Pobierz komentarz
20.05.2014

W USA wciąż mamy „dużą” spadkową korektę, o której wszyscy mówią, a ta uparcie nie chce nadejść. W Europie coraz głośniej mówi się o kolejnych działaniach ECB w celu pobudzenia gospodarki i powstrzymania presji deflacyjnej. Tymczasem w Polsce perspektywa podwyżek stóp procentowych wydaje się coraz bardziej mglista. Ostatni odczyt inflacji sprowokował wręcz dyskusję na temat ewentualnego cięcia stóp przez RPP.

Bieżący komentarz rynkowy 66/2014

Pobierz komentarz
12.05.2014

Na krajowym rynku akcji wciąż nie doszło do wyraźnego przełomu, a miniony tydzień przyniósł wręcz pogłębienie spadków na giełdzie warszawskiej. Nastroje inwestorów są coraz gorsze, do czego wydatnie przyczyniają się wydarzenia na Ukrainie oraz niepodzielnie panująca emerytalna „reformofobia”. Co dalej? Czy na horyzoncie widać czynniki, które mogą wyrwać rynek z otchłani marazmu?

Bieżący komentarz rynkowy 65/2014

Pobierz komentarz
06.05.2014

Reforma systemu emerytalnego w Polsce w opinii wielu inwestorów jest jednym z kluczowych czynników ryzyka przy podejmowaniu decyzji o kupnie akcji w 2014 roku. Słabość polskiego rynku akcji w grudniu 2013 i styczniu 2014 faktycznie należy wiązać z tym czynnikiem, a konkretnie z przeprowadzonym na początku lutego transferem części obligacyjnej portfeli OFE do ZUS. Co dalej, czy rzeczywiście zmiany w systemie są aż tak istotne dla rynku w perspektywie kolejnych miesięcy i lat?

Bieżący komentarz rynkowy 64/2014

Pobierz komentarz
29.04.2014

Porozumienie w sprawie deeskalacji kryzysu ukraińskiego – zawarte 17 kwietnia w Genewie pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej, USA, Rosji i Ukrainy – teoretycznie mogło doprowadzić do dyplomatycznego zakończenia konfliktu. To zaś mogło mieć istotne przełożenie na sentyment rynkowy w regionie, w tym szczególnie na giełdzie warszawskiej. Niestety wydarzenia minionego tygodnia pokazują, że wprowadzenie ustaleń w życie będzie niezwykle trudne, a ryzyko wciąż będzie „wisieć” nad rynkami.

Bieżący komentarz rynkowy 63/2014

Pobierz komentarz
22.04.2014

Cechą charakterystyczną obecnego otoczenia makroekonomicznego na świecie jest zadziwiający brak presji inflacyjnej. To oznacza, że stopy procentowe mogą pozostać na niskim poziomie na dłużej, a niektóre banki centralne mogą wręcz zostać zmuszone do podjęcia bardziej radykalnych działań. Za pojęciem „niektóre” kryje się przede wszystkim ECB, a na rynku robi się coraz głośniej o prawdopodobnym wdrożeniu niekonwencjonalnych rozwiązań w europejskiej polityce monetarnej.

Bieżący komentarz rynkowy 62/2014

Pobierz komentarz
14.04.2014

Tematem numer jeden na rynkach finansowych stała się w ostatnim czasie postępująca korekta spadkowa za oceanem. Rzeczywiście, szczególnie w przypadku spółek technologicznych, nabrała ona rozmiarów niespotykanych od 1,5 roku. W tej sytuacji, jak zwykle, pojawiło się mnóstwo komentarzy wieszczących niechybny krach na Wall Street. Czy rzeczywiście sytuacja może rozwinąć się tak źle? Czy otoczenie makroekonomiczne uzasadnia taki pesymizm?

Tygodniowy komentarz rynkowy 61/2014

Pobierz komentarz
31.03.2014

Tegoroczny początek wiosny przyniósł powiew czegoś nowego i rzadko spotykanego w ostatnim czasie. Po raz ostatni z podobną tendencją mieliśmy do czynienia we wrześniu minionego roku, jednak wtedy szybko skończyło się falstartem. Czy tym razem siła rynków wschodzących na tle reszty świata okaże się bardziej trwała i przerodzi się w dłuższy trend?

Tygodniowy komentarz rynkowy 60/2014

Pobierz komentarz
25.03.2014

W minionym tygodniu wydarzenia na froncie wschodnim zeszły na dalszy plan, a uwaga inwestorów skupiła się na posiedzeniu FED. Konsekwencją tego jest odzyskanie równowagi przez znokautowany wcześniej polski rynek akcji, podczas gdy jego amerykański odpowiednik wydaje się skłaniać bardziej ku spadkowej korekcie niż ataku na historyczny szczyt z tzw. marszu. Czy z tego dysonansu narodzi się coś pozytywnego dla posiadaczy akcji?

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj